Digitális generációváltás
A generációváltás fogalom számos esetre vonatkozhat:
- a cég utódlása, új vezető és/vagy tulajdonos megjelenése
- fiatalabb generáció megjelenése a munkatársak és/vagy vezetők között
- új technológia bevezetése
Digitális generációváltás az az eset, amikor az utódlás mellett még legalább egy generációs változás történik.
Bármilyen variációról is van szó közös elem, hogy egyszerre van szükség
- informatikai, szervezetfejlesztési feladatok ellátására és
- személy- és vállalati kultúra fejlesztésre, konfliktuskezelésre.
Ha úgy érzed, Te is érintett vagy, kérj ingyenes kozultációt tőlem.

Utódlás
Amikor a cég első emberének (tulajdonos és/vagy vezető) nyugdíjba vonulása és az új első ember (családból vagy kívülről) munkába állása kockázatos folyamat ezért profi előkészítést és utánkövetést igényel.
A generációváltás gyakran együtt jár a cég stratégiájának és kultúrájának változásával, a belső működésének átalakulásával, új technológiák megjelenésével.

Generációk együttműködése
Minden korosztálynak megvannak a maga sajátosságai, napjainkban azonban az egyes korosztályok közötti különbségek egyre élessebbek, a generációk külön neveket is kaptak: X, Y, Z, sőt már az alfa generáció is megjelent.
Két vagy több generáció együttműködése felkészülés nélkül komoly konfliktusokat eredményez a munkahelyen az eltérő értékrend és működési modellek miatt.

Új technológia bevezetése
Napjaink divatos kifejezése a „Digitális transzformáció„, az üzleti folyamatok informatikai támogatásának kiépítése, teljes vagy részleges automatizálása.
Az átalakulás többnyire nem csak a folyamatban közvetlenül résztvevőket érinti, hanem kihat a cég egészére,
Mik a digitális generációváltás fő lépései?
0. lépés: Belevágok
Az indulás általában a legnehezebb. Ki kell mondani, hogy jön a változás, a vállalat vezetése új kézbe kell, hogy kerüljön.
1. lépés: Az utód kijelölése
Dönteni kell arról, hogy ki fogja átvenni a cég irányítását. Több lehetőség is szóba jöhet:
- családon belüli átadás
- cégen belüli átadás
- külső fél bevonása
A kérdés eldöntéséhez tisztázni kell, hogy a család szerepe a jövőben:
- tulajdonos és menedzsment
- csak tulajdonos vagy
- csak menedzsment
Az új vezető belépése történhet azonnal, vagy egy több hónapos átadás-átvételi folyamat révén. Bizonyos esetekben interim menedzser bevonására is sor kerül, aki az átadás-átvétel alatt a vállalat működésének folyamatosságát biztosítja.
2. lépés: Az átadás-átvétel időpontjának kitűzése
Egy konkrét és reális időpontot és helyszínt kell megadni, amikor az átadás-átvétel folyamata lezárul.
Azt is meg kell határozni, hogy mit jelent az átadás-átvétel lezárása: célszerű a cégképviselet, az ügyvezetés és a számla feletti rendelkezés jogának átadásaként meghatározni.
3. lépés: A folyamat megtervezése
Az átadás-átvétel időpontjáig meg kell határozni azokat a feladatokat, amelyeket el kell végezni a sikeres átadás érdekében.
Fel kell tárni az eszközöket, erőforrásokat és szolgáltatókat, akik a folyamatot támogatják.
Célszerű értékelni a lehetséges kockázatokat, és ezek alapján vészhelyzeti forgatókönyvekkel is készülni.
Az átadással és az átvétetellel kapcsolatos feladatok aránya folyamatosan változik. A folyamat első felében az átadónak kell a céget felkészíteni az átadásra: fel kell mérnie a cég állapotát, be kell pótolni az elmaradásokat, össze kell állítani az átadási dokumentációt. Ebben a szakaszban az átvevő felkészül: információkat gyűjt, tanul, megismeri a környezetet. A folyamat második felében az átvevő feladatai kerülnek előtérbe: fokozatosan vesz át feladatokat, integrálódik a napi működésbe.
A teljes folyamat során ki kell alakulnia a vállalat stratégiájának. Ez lehet a meglévő stratégia folytatása, annak kisebb módosításaival, de készülhet egy teljesen új stratégia is. Ennek eldöntése az átvevő feladata, de a kidolgozását célszerű az átadónak és az átvevőnek közösen végeznie.
4. lépés: Az átadás előkészítése, átvilágítás
Ebben a lépésben kerül sor a cég átvilágítására. Az átvilágítást független külső szakértő végzi, és az alábbi területekre fókuszál:
- pénzügyi helyzet átvilágítása
- szerződések átvilágítása
- szellemi tulajdon felmérése
- informatikai háttér (szoftver és hardver) felmérése
- műszaki, technológiai eszközök felmérése
- folyamatok felmérése
- ügyfélkapcsolatok felmérése
Az átvilágítás eredményeképp átfogó képet kapnak az érintettek a cégről. Az átvilágítás során a szakértők javaslatokat fogalmaznak meg a cég értékének növelésére, a stabilitás és átláthatóság megteremtésére.
5. lépés: Stratégiai tervezés
Generációváltás után a vállalat működése lassan vagy gyorsan de meg fog változni. Ez a változás előre tervezéssel, a korábbi stratégia felülvizsgálatával és újra alkotásával irányíthatóvá válik.
Az új vezetésnek el kell döntenie, hogy a további működést miként tervezi:
ugyanazt és ugyanúgy
Ugyanazt, de másképp
vagy valami teljesen más
6. lépés: A személyek felkészítése
Mind az átadó, mind az átvevő számára a váltás új kihívásokat jelent, amelyekre fel kell készülniük.
Az átvevőnek új, vezetői/tulajdonosi szerepnek kell megfelelnie, meg kell erősítenie vezetői készségeit. Amennyiben családon belüli átadás történik fel kell készülnie arra, hogy olyan munkatársakkal kell együtt dolgoznia, akik gyerekkora óta ismerik, és esetleg nehezen fogadják el vezetőnek.
Az átadónak fel kell készülnie arra, hogy a korábbinál kevesebb, más jellegű feladatai lesznek, sok ideje szabadul fel, amelynek kitöltését előre kell tervezni.
8. lépés: Digitális transzformáció
A generációváltáshoz kapcsolódóan a cégnél előtérbe és fokozatosan többségbe kerülnek a „digitális bennszülöttek”, a fiatalabb generáció tagjai. A vállalat sikerességének érdekében az ő igényeiknek megfelelő környezetet, folyamatokat és kultúrát kell kialakítani.
Az átadás-átvétel folyamata ehhez kiváló alkalom, különösen akkor, ha az átvevő is a fiatalabb generációból kerül ki.
A digitális transzformáció során felmérjük a vállalat IT hátterét, szabályozottságát, a folyamatokat és az IT támogatását, valamint a munkatársak IT képzettségét és készségeit. Ezek alapján alakjuk a vállalat digitális átalakulási stratégiáját.
Az átalakításban az új vezetőnek már kezdetektől szerepet kell vállalnia, a saját elfogadottságát is erősíti, ha a belépése egy modernizációs folyamatot is elindít a cégnél.
9. lépés: Átadás - átvétel
Az átadás-átvétel folyamata a 2. lépésben definiált eseménnyel zárul.
Ettől az időpontttól kezdődően már az átvevő feladata és felelőssége a cég irányítása.
Az átadó pedig megkezdi az új életét a cégen kívül vagy más szerepben a cégen belül.