Dr. Dinnyés Álmos
Mediátor
közvetítői névjegyzék nyilvántartási számom: T/003017
Alternatív vitarendezés gazdasági, vállalati, informatika és családi ügyekben.
Segítek megoldani a konfliktusokat, közös megoldást találni nehéz helyzetben.
Üzleti mediáció
Az üzleti mediáció során közvetítőként és szakértőként egyaránt segítem a vitás helyzet rendezését. A létrejövő megállapodást bíróság vagy közjegyző végrehajtható határozattá alakíthatja.
Magánéleti mediáció
Közvetítőként emberi konfliktusok kezelésében segítek többek között családi, párkapcsolati/válási, kapcsolattartási, vagyonmegosztási ügyekben. Célom, hogy mindkét fél szükségleteinek megfelelő megoldást találjunk.
Mi az a mediáció?
Hogy működik?
Mediátorként semleges harmadik félként közvetítek vitás helyzetekben. Olyan kommunikációs eszközöket alkalmazok, amelyek segítenek abban, hogy a feszült helyzetben a felek szükségleteiket indulatok nélkül fogalmazzák meg, és találjanak konszenzusos megoldást.
Nagy előnye a mediációs vitarendezésnek, hogy a bírósági eljárásoknál olcsóbb és gyorsabb megoldást biztosít, valamint lehetővé teszi olyan vállalások írásba foglalását, amelyek egy bírósági eljárás során nem merülnek fel. A közvetítőnek nem egy jogvita eldöntése a feladata, hanem egy kölcsönösen kedvező megállapodás elérése.
És végül, de nem utolsó sorban, esély nyílik a felek közötti viszony rendezésére.
A mediáció jogszabályi háttere
A mediátori tevékenységet a a közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. törvény szabályozza.
Az Igazságügyi Minisztérium által jegyzett közvetítők listája pedig itt érhető el.
Miként indul a mediációs folyamat?
A folyamatot részletesen ebben a posztban mutatom be.
A közvetítői eljárást bármelyik fél kezdeményezheti, vagy a bíróság elrendelheti. A bírósági eljárásokról bővebb információ itt érhető el.
A közvetítői eljárást írásban kell kezdeményezni, ez törénhet emailben (mediacio@dinnyesconsulting.com), az oldal alján található űrlap segítségével, vagy levélben.
Miután a mediátor megkapja a felkérést, felveszi a kapcsolatot mindkét féllel, és előkészítő megbeszélésre hívja őket, ahol elmondhatják álláspontjukat.
Mi történik a mediációs üléseken?
A közvetítői eljárás előkészítése során időpontot egyeztetek mindkét féllel, és külön-külön mindkét féllel egy előkészítő megbeszélést tartok a folyamatról. Ennek keretében megismerem a két fél igényeit és az álláspontját. A közös mediációs ülésre való felkészülés során – különösen párkapcsolati és családi mediáció esetén – személyiségelemzésre és/vagy wingwave coachingra is biztosítok lehetőséget.
A közvetítői eljárás az általában 2-5 közös mediációs ülésből áll, egy-egy ülés általában 2-3 órát vesz igénybe. Ennek során mindkét fél lehetőséget kap, hogy álláspontját kb. 20 – 20 percben ismertesse. Ez idő alatt csak a mediátorral beszélhet. Az ülés utolsó részében kerül sor a felmerült témák közös átbeszélésére. Az ülés végén írásos megállapodás vagy részmegállapodás születik.
Biztosított a titoktartás?
A mediátornak titoktartási kötelezettsége van. A felek egymás között megállapodhatnak arról, hogy az ülésen elhangzottakat titokban tartják-e.
A megállapodás kötelező érvényű?
A megállapodásban foglaltak betartása a felek személyes felelőssége. Amennyiben a felek úgy döntenek, hogy közjegyző vagy bíró közreműködésével kérik a megállapodás határozatba foglalását, akkor a határozat kötelező érvényű, végrehajtható lesz.
Segítek újra harmóniát teremteni
Üzleti konfliktusok feloldása:
- Informatikai projektekkel kapcsolatos konfliktusok kezelése
- Gazdasági ügyekkel (felszámolás, átalakítás, kiválás, hitel, elszámolás stb.) kapcsolatos konfliktusok kezelése
- Generációváltással kapcsolatos konfliktusok kezelése
Amennyiben a felek igénylek evaluatív mediációs eljárást is vállalok. Ilyen esetben a vitatott kérdésnek szakértőjeként a pártatlanság megőrzése mellett szakmai érvek értékelésével is segítem a megállapodás létrejöttét.
Vállalati, munkahelyi mediáció: munkatársak közötti viták, munkaügyi és HR viták, szervezeti konfliktusok megoldásával segítek a jó munkahelyi légkör helyreállításában.
Emberi konfliktusok kezelése:
családi, párkapcsolati/válási, kapcsolattartási, vagyonmegosztási ügyekben segítek megállapodásra jutni.